Nemohúcnosť Európskej Únie

Autor: Stanislav Kamenský | 5.2.2016 o 19:40 | Karma článku: 7,08 | Prečítané:  921x

Na tému imigračnej vlny do EÚ bolo povedané, popísané či odvysielané asi všetko. Nebudem sa preto pokúšať túto diskusiu doplniť, ale nazrieť na ňu z nadhľadu a objasniť, prečo som zvoli taký expresívny nadpis.

Pre nestrannosť sa vyhnem hodnoteniu situácie kladnou či zápornou nálepkou. Faktom ale je, že dianie okolo imigračnej vlny sa aj v najvyšších politických kruhoch nazýva krízou, čo prirodzene evokuje, že ide predovšetkým o súbor vážnych problémov. Dôkazom toho, že ide o neobvykle extrémnu situáciu svedčí aj fakt, že na všetky ostatné problémy EÚ, išli do úzadia. A že nejde o maličkosti, tak len pripomeniem, že sa odrazu zabudlo na nesplatiteľný dlh Grécka, na hlboké ekonomické problémy Cypru, Talianska či Španielska, na vojnový konflikt na Ukrajine, na nezamestnanosť v EÚ, na upadajúce školstvo a zadlžujúce sa zdravotníctvo, na kontroverznú dohodu TTIP či na obrovskú korupciu a mnohé ďalšie veci. Všetko ide odrazu bokom.

Situácia delí EÚ na dva tábory.

Jeden tábor víta neznámych ľudí, ktorí ilegálne, bez registrácie, bez imigračného procesu, bez dokladov a bez akejkoľvek zdravotnej či bezpečnostnej previerky prekročili Schengenskú hranicu. Na exponovaných miestach sú uvítacie transparenty a v balónikmi vyzdobených priestoroch im bezplatne podávajú jedlo, nápoje a ošatenie.

Druhý tábor je opatrnejší a prirodzene sa dovoláva odpovedí na základné otázky: Ako funguje ochrana Schengenských hraníc, ako funguje imigračný proces a ako funguje uplatňovanie všeobecne platného práva a zákonov EÚ?

Obidva tábory majú svoju vlastnú pravdu a ja nemám ambíciu robiť medzi nimi rozhodcu. Vyhnem sa aj konšpiračným teóriám o islamizácii Európy, či o budovaní moslimskej armády na území EÚ, pretože by to viedlo k búrlivej a nikam nevedúcej diskusii. Rovnako nebudem ukazovať prstom na konkrétnych vinníkov súčasnej situácie, ktorí v minulosti kolonizovali dnes destabilizované krajiny a nedávno tam posielali svoje lietadlá bombardovať. Tieto veci zhodnotí až história, ktorá má jednu nepríjemnú vlastnosť - každú chybu vrátiť aj z úrokmi. Čomu sa však nemožno vyhnúť, sú pragmatické otázky, ktoré v súvislosti s migračnou vlnou visia vo vzduchu a ktorým sa Európske a svetové politické špičky zanovito vyhýbajú. Sú to otázky podstatné, na ktorých si môže EÚ prinajlepšom vylámať zuby, v tom horšom prípade môže na to doplatiť kolapsom.

Je všeobecne známe, že nič v Európe, ani vo svete nie je zadarmo. Odhliadnime od skutočnej nezištnosti, ktorá môže fungovať iba v rodinách či v úzkom priateľskom kruhu. Jediné čo v globálnom ponímaní platí žiaľ nie je charita, ale len tvrdý biznis a zisk. Je tvrdým a surovým faktom, že pojem „zadarmo“ nemá v globalizovanom prostredí miesto a princíp fungovania kapitalistickej spoločnosti ho priamo vylučuje. Ak sa náhodou niečo zdá zadarmo, nie je to pravda, len to znamená že to platí niekto iný. (Áno, aj tie vlaky zadarmo niekto musí zaplatiť.)

A v tejto súvislosti sa vynára prvá dôležitá otázka: Kto bude utečencov živiť, ako dlho a kto to bude platiť? Dávať im jedlo, nápoje a oblečenie na vlakovej stanici keď prídu, je jednodňové komerčné hrdinstvo, ktoré sa síce dobre v médiách predáva, ale má životnosť len do konca večerných správ. Vzhľadom k tomu, že väčšina z nich nemá vzdelanie a neovláda ani jazyk hostiteľskej krajiny, ich integrácia môže trvať roky. Výučba jazyka hostiteľskej krajiny niečo stojí. A výsledok integrácie je neistý. Je veľmi otázne, či ľudia od narodenia vychovávaní v Islamskej viere, sú vôbec ochotní vzdať sa doterajšieho spôsobu života a akceptovať kultúrne, spoločenské či sociálne hodnoty, ľudské práva, všeobecné pravidlá a zákony EÚ. Je to veľmi dôležitá otázka, pretože bez ich plnej akceptácie nie je integrácia možná. Ako je všeobecne známe - Islamské učenie je v mnohých bodoch v priamom rozpore s hodnotami a právom EÚ. Takže svetoví lídri – priama a podstatná otázka: Kto to bude platiť?

Ďalším základným prvkom integrácie je imigračný proces. Po udelení statusu utečenca je potrebné túto osobu zaregistrovať do systému. Identifikačný preukaz, zdravotné, sociálne a dôchodkové poistenie – to sú náležitosti ktoré niečo stoja a preto opäť rovnaká otázka: Kto to bude platiť? Ak sa už EÚ chce veľmi hrať na samaritána a spasiteľa sveta, prečo nikoho ešte nenapadlo uplatňovať náklady súvisiace s imigrantmi priamo od zdrojových krajín, alebo to pripisovať ako ich štátny dlh? Nemenej zvláštne je aj to, že nikoho nenapadlo opýtať sa referendom na názor občanov EÚ, ktorí toto panské huncútstvo budú chtiac - nechtiac financovať.

Školstvo, súdnictvo, zdravotníctvo, polícia, hasiči, sociálny i dôchodkový systém a v neposlednom rade celá zákonodarná moc, fungujú z peňazí, na ktoré sa prostredníctvom daní a odvodov skladá každý pracujúci občan, každá firma. Voľný pohyb osôb v Schengenskom priestore nespadol občanom EÚ z neba. Všetky krajiny museli najprv splniť množstvo tvrdých ekonomických, právnych a iných podmienok, aby mohli toto privilégium využívať. Imigranti zaplavujú EÚ v nezvládnuteľných množstvách a od prvej minúty svojho pobytu požívajú všetky Európske vymoženosti bez toho, aby k nim akýmkoľvek spôsobom prispeli. Je to skutočne v poriadku?

Jeden príklad za všetky: „Utečenci, zneužívajúc privilégium EÚ o voľnom pohybe, sa presúvajú (v protismere) po Rakúskej diaľnici smerom do Nemecka. A polícia? V záujme bezpečnosti uzavrela premávku na diaľnici.“ Neviem či bol tento postup v súlade so zákonom, ale celkom by ma zaujímalo, ako by Polícia postupovala voči mne – občanovi EÚ, keby som sa rovnakým spôsobom vydal pešo po diaľnici do Nemecka. Je pravdepodobné, že namiesto uzatvorenia diaľnice by som sa skôr dočkal zatknutia, psychologického vyšetrenia, mastnej pokuty, väzenia a doživotného vyhostenia. Ďalšia dôležité otázka teda znie: Ako funguje vymožiteľnosť práva v EÚ? Je tu univerzálne platné právo, alebo na každého platí iný meter?

EÚ sa hrá na dôveryhodného partnera NATO. Niečo ale zjavne nie je v poriadku, keď do EÚ môže prísť hocikto a hocikedy sa mu zachce. Utečenecká vlna v plnej nahote ukázala, že EÚ nie je schopná efektívne strážiť svoje vonkajšie hranice ani len proti neozbrojeným migrantom. O zásahu na mori proti plavidlám nelegálne prenikajúcim do výsostných vôd EÚ môžeme asi len snívať. Bojím sa pomyslieť, ako by to dopadlo, keby EÚ chcel niekto napadnúť vojenskou silou. EÚ by si tú armádu všimla asi až keby začala strieľať v centre niektorej metropoly. Ak sa naplnia predpovede o počte migrantov čakajúcich na vstup do EÚ, tak tie zbrane ani nebudú potrebovať. Bude ich toľko, že ubijú Európsku armádu čiapkami. Je EÚ, neschopná ustrážiť ani svoje hranice, stále dôveryhodný partner NATO?

V súčasnosti sme na Slovensku svedkami prvých dôchodkov z druhého piliera. Pracujúci ľudia, celý život prispievajúci do dôchodkového systému, dostávajú dôchodky pod úrovňou chudoby. Zaoberal sa niekto otázkou, aké budú mať dôchodky imigranti a z čoho sa budú počítať? Má vôbec Únia pre toľkých imigrantov prácu, keď má problém zamestnať svojich mladých a vzdelaných ľudí?

Ďalšou dôležitou otázkou je imigračná kapacita EÚ. Majú vrcholoví predstavitelia EÚ predstavu o tejto otázke? Tu predsa ide o kapacitné možnosti energetiky, rastlinnej a živočíšnej výroby a o ich udržateľnosť. Krajiny blízkeho východu sú nevyčerpateľným zdrojom migrantov, čo žiaľ neplatí o spomenutých zdrojoch. S tým súvisí otázka ubytovania migrantov. Aj keď máme za sebou nezvyčajne teplé dni, zima je tu. Imigrantom pochádzajúcim z krajín blízkeho východu bude pri +15°C už poriadna zima. Budú potrebovať ubytovanie, lebo zimu v stane neprežijú. A tie obydlia bude treba vykurovať, čo nie je lacná záležitosť. Naozaj má Európa prebytok všetkých spomínaných zdrojov? A netreba zabúdať, že každý imigrant ktorý získa status utečenca, má právo priviesť do hostiteľskej krajiny celú svoju rodinu, čiže konečný počet prisťahovalcov (a spotreba zdrojov) môže rýchlo narásť niekoľkonásobne.

Ďalšiu slabinu EÚ, ktorá sa ukázala v plnej nahote, je jej bezpečnostná politika. Výstižnejšie by dnes znela bezpečnostná nemohúcnosť. Až mi bolo do plaču, keď som po Silvestrovských sexuálnych útokoch počul vyjadrenie vysokého predstaviteľa Nemeckej polície:

“Nemecká polícia nemala žiadne indície, že by mohlo dôjsť k nepokojom. Imigranti nekomunikujú cez sociálne siete, ale dohovárali sa telefónmi ktoré ukradli ženám počas sexuálnych útokov.”

Takže imigračná invázia milióna ľudí nedala Nemeckej polícii žiadny dôvod predpokladať nepokoje. A imigranti boli dokonca takí rafinovaní, že si dovolili komunikáciu mimo facebooku, takže Nemecká polícia ostala úplne bez informácií. Takúto korunovanú baraniu hlavu si už dávno nikto nenasadil. Toto je vážna kandidatúra na výstavbu pamätníka hanby v Brelíne na námestí.

Po Únii sa potulujú státisíce ľudí bez pasov či iných dokladov, bez identifikácie, akejkoľvek registrácie a bez bezpečnostnej či zdravotnej previerky. Ak spáchajú trestný čin, polícia nebude schopná urobiť nič, pretože sú to ľudia mimo systému. Alebo sa naozaj chceme spoliehať na to, že prišli samí slušní mierumilovní a vzdelaní ľudkovia, ktorí tu chcú poctivo pracovať, odvádzať dane a sekať dobrotu a že ani jeden z nich nie je príslušníkom Islamského Štátu? Naozaj chceme počkať, kým na Území EÚ vyhlásia kalifát? A nie sme od toho veľmi ďaleko, pretože NO-GO zóny priamo v EÚ zväčšujú svoj počet aj rozlohu. Stačí si vyhľadať a zistiť, že ide o územia mimo akejkoľvek kontroly štátu a výkonnej moci.

O slušnosti a vďačnosti migrantov svedčia obrázky miest ktoré opustili. Všade dostali jedlo, nápoje, ošatenie, prikrývky, stany a mnoho iných vecí. Akonáhle im pristavili autobus alebo vlak, jednoducho „zdvihli kotvy“ a všetko čo dostali ostalo na mieste rozhádzané ako odpad. Odrazu nič z toho nepotrebovali, iba sa zodvihli a odišli. Nemali ani štipku elementárnej slušnosti, aby odhodili do koša odpadky po zjedenom jedle a vypitých nápojoch. Vážne ešte niekto očakáva integráciu?

A ak je všetko čom som uviedol v poriadku, tak kde sú práva občanov EÚ, ktorý to všetko financujú? Kto dá mladým európskym rodinám stravu, oblečenie alebo ubytovanie zadarmo? Kto vysvetlí ľuďom s minimálnou mzdou, remeselníkom, živnostníkom, zdravotným sestrám či učiteľom, že im musia stačiť mzdy ktoré majú, lebo sa musíme postarať o úbohých imigrantov s iphonmi, ktorí mali 15.000$ na cestu do EÚ?

Až po vyriešení týchto otázok sa môže EÚ ďalej zaoberať pomocou imigrantom. Len čas odhalí, že imigrácia je len jeden obrovský biznis na ktorom niekto poriadne, ale naozaj poriadne zarobí. A kým biznis vynáša, niet sily ktorá by ho zastavila. Žiaľ, problémy ktoré to prinesie, môžu čoskoro prerásť sily polície i virtuálnej Európskej armády a obávam sa že príde aj k tomu, že ľudia nakoniec budú nútení vziať spravodlivosť do vlastných rúk.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prieskum Focus: Vládne strany oslabujú

Smer stratil takmer dve percentá. Do parlamentu by sa dostalo aj KDH.

DOMOV

Politika, biznis, vplyv. O čo ide oligarchom v médiách

Odborník hovorí, že oligarchovia médiá skupujú kvôli svojim záujmom.

BANSKÁ BYSTRICA

V Banskej Bystrici otvorili najmodernejšiu autobusovú stanicu na Slovensku

Dopravná časť je v testovacej prevádzke.


Už ste čítali?